Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua....vreau să divorțez ....imobilul este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua....vreau să divorțez ....imobilul este moștenire ...

Bună ziua....vreau să divorțez ....imobilul este moștenire de la tatăl meu in care sunt coproprietar cu mama mea...75/sută eu...25/sută mama....Avem și doi minori....Logic nu ar avea dreptul la imobil nu??? Decât la lucrurile dobândite împreună... mulțumesc
Da, nu are. Veti imparti doar bunurile cumpărate în timpul casatoriei.
Cota parte ce va revine este bunul dvs propriu cealaltă cota proprietatea mamei.Sotia poate avea doar un drept de creanță dacă a contribuit alături de dvs la renovare ,îmbunătățiri etc.
Nu are niciun drept de proprietatea soția dvs asupra locuinței moștenite de la tata.
Faptul ca aveți doi copii minori nu ii conferă niciun avantaj asupra proprietății dvs.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu procedura divortului și drepturile pe care sa le solicitati în legătură cu minorii: autoritatea parinteasca, locuinta acestora după divorț, programul de vizita, cuantumul și modalitatea de plata a pensiei de intretinere etc.
Avocat Neagu Elena, Avocat