avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie Buna seara. Am vazut noua lege a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie Buna seara. Am vazut noua lege a pensiilor asa ...

Calcul pensie
Buna seara. Am vazut noua lege a pensiilor asa cum se vehiculeaza ea in acest moment. Am inteles cum se calculeaza punctajul in functie de anii lucrati, dar am doua nelamuriri, pentru ca urmeaza sa ma pensionez peste cateva luni:
1. Nivelul veniturilor pentru care s-au achitat contributiile la fondul de pensii nu mai are nici o relevanta?
2. Am avut perioade in care am lucrat, pe langa functia de baza, in baza unor contracte pe durata determinata. Efectiv am perioade in care activitatile s-au suprapus. Cum se evidentiaza acest lucru in calculul punctajului pentru pensie?
Multumesc, sper sa fie clare lucrurile pana la urma, dupa atatea balbaieli pe legea pensiilor.
Seara frumoasa!
Cel mai recent răspuns: Olimpica , utilizator 11:21, 6 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Olimpica a scris:

Calcul pensie
Buna seara. Am vazut noua lege a pensiilor asa cum se vehiculeaza ea in acest moment. Am inteles cum se calculeaza punctajul in functie de anii lucrati, dar am doua nelamuriri, pentru ca urmeaza sa ma pensionez peste cateva luni:
1. Nivelul veniturilor pentru care s-au achitat contributiile la fondul de pensii nu mai are nici o relevanta?
2. Am avut perioade in care am lucrat, pe langa functia de baza, in baza unor contracte pe durata determinata. Efectiv am perioade in care activitatile s-au suprapus. Cum se evidentiaza acest lucru in calculul punctajului pentru pensie?
Multumesc, sper sa fie clare lucrurile pana la urma, dupa atatea balbaieli pe legea pensiilor.
Seara frumoasa!




În cazul în care urmează să vă pensionați până la data de 31.08.2024, va pensionați după legea actuala, 263/2010 și apoi urmează să vi se recalculeze pensia în condițiile noii legi a pensiilor. pe care am citit-în forma trimisă la promulgare, încă nu a fost publicată în MO.
În forma trimisă la promulgare, numărul de puncte se calculează prin însumarea punctelor de contributivitate cu punctele de stabilitate și cu punctele din perioadele asimilate și necontributive. Numărul total de puncte se înmulțește cu VPR(=81 lei).
Punctele de contributivitate se calculează pe baza veniturilor însumate, atât de la funcția de bază, cât și de la alte contracte part time pentru care s-au achitat contribuții la pensii.
În termen de 90 de zile de la publicarea noii legi a pensiilor urmează să fie elaborate normele metodologice de aplicare.
Ultima modificare: Duminică, 3 Decembrie 2023
cosmo2018, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Ma voi pension cu data de 1 octombrie 2024.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clarificare mod de indexare a pensiei 5752187 5752187 Va rugam clarificari in urmatoarea speta: Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010 Avem un angajat care are o decizie de ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie anticipata partiala silverlining silverlining Calculul pensiei anticipate partial .....se face lunar, adica aceasta creste in fiecare luna, sau se stabileste o data-la iesirea la pensie anticipata partial ... (vezi toată discuția)
Pentru cei deja pensionati freeanifer freeanifer Pentru cei deja pensionati , dupa aplicarea noii legi a pensiilor se recaculeaza punctajul general sau se ia in considerare punctajul total scris pe decizia de ... (vezi toată discuția)