Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro dacă nu am ...

Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro dacă nu am banii?neavând partaj făcut și fiind divorțată de 7 ani.
Sa ii dați pt ce anume?Neavând o hotărâre judecătorească sau un partaj realizat amiabil la notar nu va poate obliga la nimic...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
După partaj, dacă dvs rămâneți cu bunurile, va trebui să-i achitați sulta, și atunci vă poate obliga și chiar vă poate executa silit dacă n-o să aveți bani. Dar, deocamdată puteți sta liniștită, că mai durează....
Poate reușiți să adunați până atunci banii necesari să-l despăgubiți.

Dacă nu reușiți să adunați banii necesari, veți împărți totul prin executare silită, și probabil va trebui să mergeți în chirie, dacă cu banii rămași n-o să vă permteți să vă cumpărați o casă mai mică, sau o garsonieră.

Deci înțelegeți, că dacă cere partajul, vă poate obliga să-i plătiți sulta, sau vă execută silit.
Dapix, utilizator
Partajul nu e făcut. Nu am banii necesari.doresc sa introducă el acțiunea de partaj
de cand ati divortat,puteati sa strangeti ceva vbani ca un partaj oricum urma si daca aveti vreo casa de impartit si vreti sa ramaneti cu ea, trebuie sa ii dati sulta.
daca incepe o actiune de partaj, veti avea de plata si cheltuieli de judecata daca pierdeti procesul.
e de preferat sa va intelegeti amiabil.
Daca aveti bunuri mobile de impartit, sa vina sa le ia el, nu sa ii dati sulta pe ele
Mulțumesc.da.este și o casa de împărțit.doresc sa facă el partajul.daca pierd plătesc eu cheltuielile de judecata.dar doresc sa aducă la tribunal,în cazul în care nu ne înțelegem amiabil,toate dovezile în legătură cu cumpărarea casei,cu tot ceea ce s a făcut în casa și înainte și după divorț.cu chitanțe și cu tot ce e necesar.