avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro dacă nu am ...

Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro dacă nu am banii?neavând partaj făcut și fiind divorțată de 7 ani.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa ii dați pt ce anume?Neavând o hotărâre judecătorească sau un partaj realizat amiabil la notar nu va poate obliga la nimic...
Ultima modificare: Luni, 4 Decembrie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
După partaj, dacă dvs rămâneți cu bunurile, va trebui să-i achitați sulta, și atunci vă poate obliga și chiar vă poate executa silit dacă n-o să aveți bani. Dar, deocamdată puteți sta liniștită, că mai durează....
Poate reușiți să adunați până atunci banii necesari să-l despăgubiți.

Dacă nu reușiți să adunați banii necesari, veți împărți totul prin executare silită, și probabil va trebui să mergeți în chirie, dacă cu banii rămași n-o să vă permteți să vă cumpărați o casă mai mică, sau o garsonieră.

Deci înțelegeți, că dacă cere partajul, vă poate obliga să-i plătiți sulta, sau vă execută silit.
Ultima modificare: Luni, 4 Decembrie 2023
Dapix, utilizator
Partajul nu e făcut. Nu am banii necesari.doresc sa introducă el acțiunea de partaj
6 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
de cand ati divortat,puteati sa strangeti ceva vbani ca un partaj oricum urma si daca aveti vreo casa de impartit si vreti sa ramaneti cu ea, trebuie sa ii dati sulta.
daca incepe o actiune de partaj, veti avea de plata si cheltuieli de judecata daca pierdeti procesul.
e de preferat sa va intelegeti amiabil.
Daca aveti bunuri mobile de impartit, sa vina sa le ia el, nu sa ii dati sulta pe ele
Mulțumesc.da.este și o casa de împărțit.doresc sa facă el partajul.daca pierd plătesc eu cheltuielile de judecata.dar doresc sa aducă la tribunal,în cazul în care nu ne înțelegem amiabil,toate dovezile în legătură cu cumpărarea casei,cu tot ceea ce s a făcut în casa și înainte și după divorț.cu chitanțe și cu tot ce e necesar.

Alte discuții în legătură

Partaj apartament prin "prima casa" cristinastana cristinastana Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema: Detin in coproprietate cu fostul sot un apartament achizitionat prin programul ... (vezi toată discuția)
Fostul soț a încuiat sufrageria și a părăsit locuința comună. am dreptul să schimb butucul ușii fără să îi dau și lui o cheie? aura19731991 aura19731991 Buna seara.am divortat de 2 ani.dar nu am partajul facut.locuiesc cu baiatul meu in casa.baiatul e cu handicap accentuat.sotul meu a parasit locuinta comuna de ... (vezi toată discuția)
Divort-partaj auracata auracata buna ziua. sint casatorita din 2002 si locuiesc intr-un apartament cu 3 camere proprietate comuna.(cu toata ca , casa este cumparata numai din banii mei).sotul ... (vezi toată discuția)