Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, sunt despărțit de concubină din 3 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, sunt despărțit de concubină din 3 aprilie 2022 ...

Bună ziua, sunt despărțit de concubină din 3 aprilie 2022 și din relația noastră a rezultat un copil care a împlinit 14 ani pe 18 noiembrie. Am fost acționat în instanță pentru pensie alimentară, custodie comună și domiciliul stabil. Deși instanța a acceptat toate acestea în realitate nu mi-am mai văzut copilul din luna Iunie 2023 și femeia mi-a interzis să-l vizitez indiferent de locația acestuia (la mamă sau la bunici). Recent pe 18 noiembrie am venit cu cadouri , dar nu am fost lăsat să-l văd, fiind luate de bunica.....Legea poate forța familia Vaseleniuc că să-mi permită accesul la copilul meu ?
Daca nu ati cerut si instanta nu a dispus un program de vizitare minor din pacate nu aveti la acest moment cum sa pretindeti acces cu ajutorul legii. Daca aveti hotarare in acest sens sa spunem ca mai aveti ce face, desi la 14 ani ai minorului e mai greu.

Daca vreti program formulati cerere in instanta in acest sens. Dar discutati si cu copilul sa puteti stabili o relatie.