Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot actiona in instanta o ruda de gradul 1 care ma ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot actiona in instanta o ruda de gradul 1 care ma hartuieste ...

Pot actiona in instanta o ruda de gradul 1 care ma hartuieste verbal (si uneori dar rar) si fizic?

Toata ziua nu face decat sa ma injure in cele mai urate moduri in care poate, sa afirme ca sunt o persoana incapabila, etc. Apoi cand ii vine cheful (dar iarasi, rar in ultima vreme deoarece am chemat de 6 ori deja politia si a invatat sa nu ma mai bata asa des) sa ma bata su diverse obiecte din casa.

Ce pot face - in afara de a pleca, lucru la care lucrez acum dar va mai dura. De la politie mi s-a spus ca abuzul verbal nu conteaza, doar cel fizic.

Editare: Am uitat sa specific: eu muncesc 2 joburi si aduc banii in casa, fac curat, ma ocup de caine in timp ce acea persoana butoneaza telefonul si imi face plangeri la politie.

Multumesc!
Alex_29, utilizator
Puteti actiona ruda in instanta pentru abuz fizic si verbal.
Abuzull e abuz indiferent ca e fizic sau verbal, financiar sau social, intim sau emotional. Insa e f greu de dovedit ca e unilateral si de obtinut niste daune.

Iar cert o astfel de actiune nu va aduce liniste.

Singura solutie viabila este locuirea separat.