Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna! In cazul concediului suplimentar pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna! In cazul concediului suplimentar pentru efectuare FIV acesta ...

Buna! In cazul concediului suplimentar pentru efectuare FIV acesta se acorda o singura data pe an, sau poate fi acordat la fiecare embriotrasfer (chiar daca sunt efectuate mai multe proceduri de acest fel intr-un an de zile)?

Multumesc!
Art. 147-1 din legea 53/2003-Codul muncii
(1) Salariatele care urmează o procedură de fertilizare, «in vitro», beneficiază anual,
de un concediu de odihnă suplimentar, plătit, de trei zile, care se acordă după cum urmează:
a) 1 zi la data efectuării puncției ovariene;
b) 2 zile începând cu data efectuării embriotransferului.
(2) Cererea privind acordarea concediului de odihnă suplimentar prevăzut la alin. (1) va fi
însoțită de scrisoarea medicală eliberată de medicul specialist, în condițiile legii.”

Din ce inteleg... de acest concediu puteti beneficia doar o data pe an..

[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
sincer asa inteleg si eu :) merci pt raspuns