Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere FIV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere FIV

Buna ziua,

Am citit despre dreptul angajatelor la 3 zile libere pentru procedurile de fertilizare in vitro. Am o intrebare in acest sens: daca procedura se realizeaza in strainatate si e vorba doar de un transfer de embrioni congelati (pentru punctie care s-a facut anul trecut, mi-am luat concediu de odihna obisnuit in timpul procedurii), am dreptul la cele 2 zile pentru transferul de embrioni? Si ca dovada, eu voi primi raportul medical de la clinica respectiva, care este in engleza + lb tarii respective, poate fi acesta echivalat cu o scrisoare medicala, cum scrie in lege? Eu sunt angajata si rezidenta in Romania. Va multumesc.
cbcr, utilizator
Salariatele care urmează o procedură de fertilizare «in vitro» beneficiază anual, de un concediu de odihnă suplimentar, plătit, de trei zile care se acordă după cum urmează:
a) 1 zi la data efectuării puncţiei ovariene;
b) 2 zile începând cu data efectuării embriotransferului.

Cererea privind acordarea concediului de odihnă suplimentar va fi însoţită de scrisoarea medicală eliberată de medicul specialist, în condiţiile legii.

Raportul medical poate fi echivata cu o scrisoare medicala.