Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contract cu o companie din Norvegia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contract cu o companie din Norvegia

Buna ziua,

Urmeaza sa intocmesc un contract cu o companie din Norvegia, pentru prestari servicii de management/inspectie, si vreau sa stiu daca facturile care le fac trebuie sa contina TVA. Precizez ca voi depasi plafonul anual pentru platitor TVA in Romania.

Va multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
nu pt ca sunt servicii neimpozabile dpdv al TVA in Romania.
Multumesc, doar inca o mica nelamurire, asta inseamna ca nu adaug +VAT pe factura, dar, eu trebuie sa platesc TVA in Romania deoarece depasesc plafonul ? Pun iar poate aceeasi intrebare deoarece contabilul meu mi-a spus ca voi trebui sa platesc TVA.
Daca depasiti plafonul de 300.000 lei va inregistrati in scop de TVA dar factura catre firma din Norvegia se face tot fara TVA ( neimpozabil in Romania dpdv al TVA ). - art 278 alin 2 Cod Fiscal