Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Post vacant - Bună ziua, În cadrul unei instituții ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Post vacant - Bună ziua, În cadrul unei instituții publice - primarie, personalul ...

Bună ziua,
În cadrul unei instituții publice - primarie, personalul de la resurse umane cere ca angajatul să iși facă solicitare de suspendare sau demisie pentru a putea participa la concursul/examenul de ocupare a unui post vacant.
Am cautat in Codul Muncii și nu am gasit acest aspect.
Nu este mentionat in legislatie asa ceva ..daca examenul/concursul este la alta institutie, atunci este posibila o astfel de cerere din partea angajatului.
Asa mi-a spus si mie d-na de la resurse umane