Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Un mostenitor poate sa accepte doar o parte din ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Un mostenitor poate sa accepte doar o parte din mostenire si ...

Un mostenitor poate sa accepte doar o parte din mostenire si un autoturism ce sustine ca nu mai exista sa.l lase pe numele defunctului? Noi nu avem cum recupera debitele si astfel v.om fi buni de plata.
Nu. Ori totul, ori nimic.
Daca este vorba sa ieșiti cu datorii nu veți prelua moștenirea.
Mergeți la notar sa va explice ca este gratis explicația la notar și va fi scurtă.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Oricum creditorul isi poate recupera datoria chiar daca faceti sau nu succesiunea, asa ca...

Cel mai bine vedeti care este valoarea bunurilor de mostenit, valoarea datoriilor si, daca bunurile acopera sau chiar depasesc datoria puteti accepta succesiunea, plati datoriile si ramane cu ceva...

Si inca ceva... chiar daca acceptati mostenirea si valoarea bunurilor mostenite este mai mica decat datoria nu sunteti obligat sa platiti din banii/bunurile dvs. restul de datorie, ramane paguba creditorului daca nu mai are ce vinde... de la datornicul decedat.