Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Începând cu anul 2021, cuantumul pensiilor militare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Începând cu anul 2021, cuantumul pensiilor militare de stat ...

Începând cu anul 2021, cuantumul pensiilor militare de stat se indexează anual cu 100% din rata inflaţiei, la care se adaugă 45% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut, realizate pe anul precedent. Asa spune legea 223/2015
Legea nr.223/2015
art. 59
(1) Cuantumul pensiilor militare de stat aflate în plată la 31 decembrie a anului anterior se indexează, din oficiu, începând cu 1 ianuarie a anului în curs, cu ultima rată medie anuală a inflației, indicator definitiv, cunoscut la această dată și comunicat de Institutul Național de Statistică.

(2) Cuantumul pensiilor militare de stat nu se indexează dacă rata medie anuală a inflației menționată la alin. (1) înregistrează valori negative.