Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... dreptul producatorului de energie de a detine licenta ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

dreptul producatorului de energie de a detine licenta de furnizare

Un producator de energie are dreptul sa detina licenta de furnizare din serviciile interne ale centralelor, chiar daca nu e furnizor de ultima obtiune?

Buna ziua !
Ar fi bine sa fiti mai precis in exprimare si sa ne spuneti la ce anume va referiti, avand in vedere ca autoritatea competentă ANRE a desemnat ca furnizor de ultimă opţiune este furnizorul desemnat de autoritatea competentă (ANRE) pentru a presta serviciul către consumatorii aflaţi într-o zonă geografică determinată, in situaţia în care aceştia rămân fără acces la serviciile furnizorului actual, căruia i-a fost declanşată de ANRE procedura de suspendare/retragere a licenţei.
ANRE repartizează portofoliul de consumatori al furnizorului în cauză, după caz, către unul sau mai mulţi furnizori, numiţi în continuare furnizori de ultimă opţiune, cu abrevierea FUO.
Desemnarea furnizorilor de ultima optiune, activarea acestora şi modul în care consumatorii sunt preluaţi de FUO, sunt detaliate in următoarele reglementari ANRE:
Ord. ANRE nr. 14 pentru aprobarea Regulamentului privind furnizarea de ultimă opţiune a energiei electrice;
Ord. ANRE nr. 15 pentru desemnarea furnizorilor de ultimă opţiune de energie electrică pentru perioada 1 iulie 2007 – 30 iunie 2008.
* Legea Energiei Electrice nr.13/2007, publicată în Monitorul Oficial nr.51 din 23 ianuarie 2007.