Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuiesc la bloc.A fost inundat tavanul si partial ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuiesc la bloc.A fost inundat tavanul si partial peretii bucatariei ...

Locuiesc la bloc.A fost inundat tavanul si partial peretii bucatariei din cauza tevilor comune .Asociatia a reparat defectiunile instalatiei Repararea daunelor provocate de inundatie ,respectiv a tavanului si peretilor ,intra in atributia Asociatiei de Proprietari ?Conform cărei Legi ? Multumesc
Conform Codului civil si a legislatiei speciale, cel care cauzeazeaza altuia un prejudiciu este obligat sa il repare.

Vinovatul in cazul dvs este asociatia datorita tevilor comune, astfel incat obligatia de reparare ii revine in totalitate.

Luati legatura cu presedintele asociatiei si daca nu rezolva demarati demers judiciar in care dvs solicitati sa efectuati reparatiile si asociatia sa va despagubeasca. pe viitor problema poate fi rezovata prin incheierea unei polite de asigurare a locuintei si problema va fi preluata de asigurator in locul dvs.
ACESTA INTREBAM ,UNDE IN CODUL CIVIL SI IN LEGISLATIE ESTE PREVAZUTĂ OBLIGATIA DĂ SE REPARE PREJUDICIUL ?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Conform Codului civil si a legislatiei speciale, cel care cauzeazeaza altuia un prejudiciu este obligat sa il repare.

Vinovatul in cazul dvs este asociatia datorita tevilor comune, astfel incat obligatia de reparare ii revine in totalitate.

Luati legatura cu presedintele asociatiei si daca nu rezolva demarati demers judiciar in care dvs solicitati sa efectuati reparatiile si asociatia sa va despagubeasca. pe viitor problema poate fi rezovata prin incheierea unei polite de asigurare a locuintei si problema va fi preluata de asigurator in locul dvs.

ACESTA INTREBAM ,UNDE IN CODUL CIVIL SI IN LEGISLATIE ESTE PREVAZUTĂ OBLIGATIA DĂ SE REPARE PREJUDICIUL ?
Scrie și în Legea Asociațiilor de Proprietari 196/2018, art.30 punctul 5.
eugenoctavian1968, utilizator
Multumesc ,am citit acum Legea Asociațiilor de Proprietari 196/2018, art.30 punctul 5. , dar se refera la daune provocate de proprietari ,eu am întrbat de daune provocate de defectarea țevilor comune ale blocului ,nu a ale unui proprietar .O zi bună

eugenoctavian1968 a scris:

Scrie și în Legea Asociațiilor de Proprietari 196/2018, art.30 punctul 5.