Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am făcut succesiunea după părinți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am făcut succesiunea după părinți decedați,dar ...

Buna ziua. Am făcut succesiunea după părinți decedați,dar unul dintre frați a arendat tot terenul,după care a decedat și el,moștenitori lui au renunțat la moștenire în favoarea fraților în viața,întrebarea mea este contractul de arendă mai este valabil după ce sa făcut succesiunea legală la notariat?
Contractul de arenda are o perioada de valabilitate care in mod normal trebuie respectata de catre mostenitori. Prin succesiune, mostenitorii preiau proprietatile, datoriile si contractele/ intelegerile.
La moartea arendatorului, drepturile și obligațiile contractuale ce i-au aparținut vor fi transmise succesorilor săi dacă din lege, înțelegerea părților sau natura contractului nu rezultă contrariul.