Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua , Polițele de asigurare ,în cazul unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua , Polițele de asigurare ,în cazul unei inundații ...

Bună ziua , Polițele de asigurare ,în cazul unei inundații provocată de fisurarea țevilor de apă ale blocului care conduce la stricăciuni parțiale ale tavanului şi a unui perete intro încăpere ,acoperă repararea doar a zonei stricăciunii sau zugrăvirea intrgii camere afectate ?
polita de asigurare acopera strict dauna creata apartamentului dv, in cazul de fata vi se deconteaza cheltuiala cu varuirea intregii camere unde a avut loc inundatia, nu doar pe peretele afectat. Asiguratorul va solicita dovezi in sensul stabilirii vinovatiei celui care a condus la crearea prejudiciului (asociatie de proprietari daca e vorba despre teava comuna sau doar unui anumit vecin daca vorbim de teava care apartine proprietatii acestuia.
Multumesc pentru răspunsul lămuritor . O ZI BUNĂ ,

Lumyna a scris:

polita de asigurare acopera strict dauna creata apartamentului dv, in cazul de fata vi se deconteaza cheltuiala cu varuirea intregii camere unde a avut loc inundatia, nu doar pe peretele afectat. Asiguratorul va solicita dovezi in sensul stabilirii vinovatiei celui care a condus la crearea prejudiciului (asociatie de proprietari daca e vorba despre teava comuna sau doar unui anumit vecin daca vorbim de teava care apartine proprietatii acestuia.