Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.. Aș dori să întreb cum se întocmește ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.. Aș dori să întreb cum se întocmește un testament.. ...

Bună ziua.. Aș dori să întreb cum se întocmește un testament.. Dacă trebuie prin notar..
Vă mulțumesc..
cel mai bine prin notar
Potrivit Codului Civil, testamentul ordinar poate fi olograf sau autentic.

Testamentul olograf este acela pentru a cărui validitate se cere ca testatorul sa îl scrie, dateze și semneze cu mâna lui. Condiții de validitate: toate cele trei cerinţe de solemnitate (scrierea, datarea şi semnarea) trebuie să fie îndeplinite „de mâna testatorului” şi „trebuie să fie întrunite cumulativ.

Sub sancţiunea nulităţii absolute, testamentul olograf trebuie scris în întregime, datat şi semnat de mâna testatorului.
[ link extern ] /
Mergeți la un notar preturile sunt relativ mici.pt un testament autentic.In cazul testamentului olograf mai mult va încurcați moștenitorii cu demersuri ulterioare...