avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua.. Aș dori să întreb cum se întocmește ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua.. Aș dori să întreb cum se întocmește un testament.. ...

Bună ziua.. Aș dori să întreb cum se întocmește un testament.. Dacă trebuie prin notar..
Vă mulțumesc..
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 15:55, 13 Decembrie 2023
cel mai bine prin notar
Potrivit Codului Civil, testamentul ordinar poate fi olograf sau autentic.

Testamentul olograf este acela pentru a cărui validitate se cere ca testatorul sa îl scrie, dateze și semneze cu mâna lui. Condiții de validitate: toate cele trei cerinţe de solemnitate (scrierea, datarea şi semnarea) trebuie să fie îndeplinite „de mâna testatorului” şi „trebuie să fie întrunite cumulativ.

Sub sancţiunea nulităţii absolute, testamentul olograf trebuie scris în întregime, datat şi semnat de mâna testatorului.
[ link extern ] /
Mergeți la un notar preturile sunt relativ mici.pt un testament autentic.In cazul testamentului olograf mai mult va încurcați moștenitorii cu demersuri ulterioare...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamentul olograf ContSters134265 ContSters134265 Rog detalii despre testamentul olograf care poate sa il faca sotului supravietuitor. Multumesc. (vezi toată discuția)
Vreau si eu un raspuns Lixandra Ionut mihai Lixandra Ionut mihai ce valoare are un testament,,olograf\",in ce conditi poate fi facut,cum poate fi anulat?? (vezi toată discuția)
Testament dalin dalin Buna ziua As dori sa stiu ce valabilitate are un testament olograf? In speta tatal meu ar dori ca bunurile lui sa-i ramana fiicei mele , care este minora . ... (vezi toată discuția)