Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate angajatorul sista unilateral acordarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate angajatorul sista unilateral acordarea tichetelor de masă ...

Poate angajatorul sista unilateral acordarea tichetelor de masă prevăzute în CCM în vigoare, invocând Legea austeritatii nr 296/2023?
Nu poate sista fara acordul sindicatului.
„Si drepturile acordate conform CCM intra sub incidenta acelui articol... atentie se refera la operatorii economici la care statul este acționar unic/majoritar.”

V-am citat dintr-o altă postare, respectiv
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Pot fi retrase/anulate UNILATERAL drepturi salariale stipulate in CCM, sub invocarea Legii nr. 296/2023?

Este vorba despre o societate cu actionar majoritar statul. Multumesc!
Din pacate pentru dvs , acel topic se referea la alte drepturi, decat tichetele de masa care in Legea 296 nu este interzisa acordarea lor .

citez din acel topic : se interzice acordarea de premii, prime, bonusuri şi alte drepturi de natură salarială similare, în situaţia în care au înregistrate pierderi contabile din anii precedenţi şi nerecuperate şi/sau înregistrează pierderi contabile în anul curent.
Îmi cer scuze dacă nu am fost suficient de explicit sau nu am înțeles răspunsul dvs..

1. Prin „bonusuri şi alte drepturi de natură salarială” se înțelege și tichete de masă?

2. Societatea implicată este una a statului și care, evident, are pierderi.

3. În aceste condiții poate fi suspendată unilateral acordarea tichetelor de masă la o astfel de companie?

Scuze și mulțumesc!