avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate angajatorul sista unilateral acordarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate angajatorul sista unilateral acordarea tichetelor de masă ...

Poate angajatorul sista unilateral acordarea tichetelor de masă prevăzute în CCM în vigoare, invocând Legea austeritatii nr 296/2023?
Cel mai recent răspuns: geid , utilizator 17:47, 13 Decembrie 2023
Nu poate sista fara acordul sindicatului.
„Si drepturile acordate conform CCM intra sub incidenta acelui articol... atentie se refera la operatorii economici la care statul este acționar unic/majoritar.”

V-am citat dintr-o altă postare, respectiv
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Pot fi retrase/anulate UNILATERAL drepturi salariale stipulate in CCM, sub invocarea Legii nr. 296/2023?

Este vorba despre o societate cu actionar majoritar statul. Multumesc!
Din pacate pentru dvs , acel topic se referea la alte drepturi, decat tichetele de masa care in Legea 296 nu este interzisa acordarea lor .

citez din acel topic : se interzice acordarea de premii, prime, bonusuri şi alte drepturi de natură salarială similare, în situaţia în care au înregistrate pierderi contabile din anii precedenţi şi nerecuperate şi/sau înregistrează pierderi contabile în anul curent.
Îmi cer scuze dacă nu am fost suficient de explicit sau nu am înțeles răspunsul dvs..

1. Prin „bonusuri şi alte drepturi de natură salarială” se înțelege și tichete de masă?

2. Societatea implicată este una a statului și care, evident, are pierderi.

3. În aceste condiții poate fi suspendată unilateral acordarea tichetelor de masă la o astfel de companie?

Scuze și mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! avand in vedere articolul din legea 296/2023: art. ... rurs umsadu rurs umsadu Buna ziua! Avand in vedere articolul din legea 296/2023: Art. XLI. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, operatorilor ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! avand in vedere articolul din legea 296/2023: art. ... NICOLETTE26 NICOLETTE26 Buna ziua! Avand in vedere articolul din legea 296/2023: Art. XLI. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, operatorilor economici, ... (vezi toată discuția)
Referitor la legea nr. 296/2023 din 26 octombrie 2023 privid ... Butca Ioan-Doru Butca Ioan-Doru Referitor la Legea nr. 296/2023 din 26 octombrie 2023 privid unele măsuri fiscal-bugetare pentru asigurarea sustenabilității financiare a Romaniei pe ternen ... (vezi toată discuția)