Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

Fratele meu, necasatorit si fara copii, a decedat in data de 08.01.2010 si nu i-am putut ridica pensia de boala si indemnizatia de handicap pentru luna decembrie 2009, intrucat trebuie certificat de mostenitor...asa mi s-a spus la Casa de Pensii.
Mama si tata traisec si suntem inca si eu si sora mai mare.
Cum se procedeaza pentru emiterea acestui certificat de catre notar in favoarea unui singur mostenitor, ales de catre noi ?
Va multumesc si sa aveti un an minunat !
Daca ceilalti renunta la mostenire va ramane un singur mostenitor.
Trebuie sa dea declaratie la notar ca renunta la mostenire.

avocat Claudiu Lascoschi
in acest caz ceilalti comostenitori trebuie sa renunte la cota lor parte in favoarea unei singure persoane. in caz contrar suma va putea fi solicitata in urma stabilirii masei succesorale si a cotei parti cuvenita mostenitorilor, acesta fiind o cale mult mai costisitoare financiar.
Daca este vorba doar de acei bani asa ar fi cel mai indicat sa se procedeze.
Vor renunta si gata.

avocat Claudiu Lascoschi
vocatie succesorala au la succesiunea fratelui decedat : fratii si parintii defunctului .
astfel, va trebui sa va adresati unui notariat din raza ultimului domiciliu al defunctului, in vederea dezbaterii succesorale .
daca se doreste ca un singur succesor sa culeaga succesiunea fratelui, ceilalti erezi pot da o declaratie de renuntare la succesiune.
declaratia se da la notar.
dar aceasta declaratie priveste intreaga masa succesorala a defunctului .