Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare cotă proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare cotă proprietate

Suntem 9 frați și în urma decesului părinților am făcut taxa de succesiune. 3 dintre frați nu vor să facem partajul succesoral. Ceilalți vor să cedeze părțile lor în favoarea unuia. Se poate face partajul și în lipsa celor 3 frați? Cum să procedăm? Vă mulțumesc!
Nu. Partajul trebuie incheiat obligatoriu, cu prezenta tuturor coproprietarilor.
Cei 3 frati sa doneze cotele lor.
Fratii care nu doresc mostenirea sa dea declaratie de renuntare. Cei care doresc sa o cedeze unuia accepta mostenirea si apoi o cedeaza.

Daca nu va intelegeti asa, singura solutie este dezbaterea in instanta. Notarul va da o incheiere pe care o veti atasa dosarului in instanta in mod obligatoriu.
Renunțarea la moștenire se face in favoarea masei succesorale și nu in favoarea unuia dintre moștenitori.
Dacă unii dintre moștenitori ni sunt de acord sa faceți partajul, acesta se poate realiza prin instanța.
Cei care vor sa “renunțe in favoarea altuia” pot sa își accepte moștenirile și ulterior sa doneze/vândă fratelui respectiv.
Dupa determinarea cotelor -parti, prin procedura dezbaterii succesorale, fiecare dintre comostenitori poate transfera cota -parte din dreptul de proprietate.

Nu este necesara sistarea starii de indiviziune prin partaj.

Sunt necesare,insa, masuratorile cadastrale, precum si intabularea.

Ulterior, starea de coproprietate poate fi sistata oricand, de catre comostenitori.

Renuntarea este una totala, neconditionata, nu poate fi facuta "in favorem ", in favoarea unui mostenitor.

Renuntarea vizeaza intreaga succesiune.

Manifestarea de vointa poate fi retractata daca succesiunea nu a fost acceptata de catre alti succesori, si, totodata, trebuie sa opereze in termenul de optiune succesorala, cel de 1 an , care curge de la data deschiderii succesiunii prin moarte.

( succesiunea este deschisa prin moare, orice pact asupra unei succesiune nedeschise este lovit de nulitate absoluta ).

Inteleg ca deja ati dezbatutu succesiunea, Nu mai poate fi vb de renuntare/acceptare. Cei ce vor sa isi vanda cote o pot face. Cei ce nu vor raman cu ele si urmeaza za faceti partaj si cu acestia in instanta.