Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Competenta ITM pe Legea 167/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Competenta ITM pe Legea 167/2020

Buna sera. Va rog sa- mi spuneti daca ITM-ul are competenta pe art 2 alin 5^5 din Legea 167/2020, respectiv:,, Angajatorul are obligația de a lua orice măsuri necesare în scopul prevenirii și combaterii actelor de hărțuire morală la locul de muncă, inclusiv prin prevederea în regulamentul intern al unității de sancțiuni disciplinare pentru angajații care săvârșesc acte sau fapte de hărțuire morală la locul de muncă”. Mulțumesc!
Dora2023, utilizator
OG 137/2000:
art.26
......
(1^2) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă:
a) de la 30.000 lei la 50.000 lei neîndeplinirea de către angajator a obligațiilor prevăzute la art. 2 alin. (5^5);
.....

alin. (5^5) Angajatorul are obligația de a lua orice măsuri necesare în scopul prevenirii și combaterii actelor de hărțuire morală la locul de muncă, inclusiv prin prevederea în regulamentul intern al unității de sancțiuni disciplinare pentru angajații care săvârșesc acte sau fapte de hărțuire morală la locul de muncă.

Art. 242 C.mun.
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
.......
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
......
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;

.....

In speta, consider ca se poate sesiza ITM-ul.