Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... majorarea anuală a pensiilor-formula
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

majorarea anuală a pensiilor-formula

„formula de majorare a pensiilor este rata inflaţiei din anul precedent plus jumătate 50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut”
Vă ROg să-mi dați un exemplu sau două, de sumă în lei rezultată din acest calcul.
De exemplu, care este concret, în lei,
1. Cât vine în lei ”câștigul salarial mediu brut”? De ex. în anul 2023
2. Cum adică ”creșterea reală”? tot în 2023
3. 50% înseamnă jumătate, asta înțeleg.
Vă rog frumos să-mi dați un exemplu…pentru anul 2023, pentru că pentru 2024 nu știm(?)
Vă mulțumesc frumos
1. salariul mediu brut pentru 2023 este de 6.789 lei. ..alte detalii
[ link extern ]

2. Tot pentru 2023

3. Intr-adevar, inseamna jumatate
Cornel Vasile, Consilier juridic