avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am iesit la pensie cu stagiu complet de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am iesit la pensie cu stagiu complet de cotizare in ...

Buna ziua,
Am iesit la pensie cu stagiu complet de cotizare in septembrie 2018.
Va rog sa-mi raspundeti:
1. Am in grupa I de munca 2 ani si 3 luni:
2. Am in grupa a-II-a de munca 5 ani si 11 luni.
a. Ce perioada de timp mi se cuvine conform legii 360/2023 de stagiu aferent grupe/conditii de munca in cele doua cazuri si in total ?
b. Cate puncte suplimentare mi se cuvin pentru grupe/conditii de munca in cele doua situatii si in total ?
Multumesc anticipat,
Gigi
Cel mai recent răspuns: FLYGIGI , utilizator 18:03, 4 Ianuarie 2024
Daca sunteti deja pensionar nu se schimba nimic.
Veti primi puncte pe stabilitate daca aveti stagiu contributiv realizat peste 25 ani.
Multumesc frumos! Astept totusi metodologia de aplicare a legii si va voi mai contacta.
Dacă sunteți pensionar, atunci la recalcularea de pe legea 360/2023 nu vor fi modificări în ceea ce privește stagiul aferent și nici asupra majorării punctajului pentru grupe.
Buna seara,
Am stagiul total de cotizare de 47 ani si 3 luni, dar in acesti ani intra si 5 ani si 7 luni de perioade asimilate (facultate la zi si armata TR). Acesti ani se scad din cei 47 ani si 3 luni din stagiul total de cotizare ?
Nu se scad.Nu sun modificări legislative pentru aceștia.Doar că nu se acordă puncte de stabilitate pentru ei.

Alte discuții în legătură

Conform noi legi a pensiilor inteleg ca un pensionar care a cotizat ... fildiroiu_nicolae@yahoo.com fildiroiu_nicolae@yahoo.com Conform noi legi a pensiilor inteleg ca un pensionar care a cotizat efectiv 35 ani fara grupe de munca primeste o crestere a pensiei in functie de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se adauga cele ... miro56ro miro56ro buna ziua daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se adauga cele necontributive si cele de stabilitate pentru recalcularea pensiei? multumesc (vezi toată discuția)
Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului ... c  a c a Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului total ramane asa cum a fost stabiliit la data pensionarii cu punctaje procentuale pentru ... (vezi toată discuția)