Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca sunt nascut in 15.04.1964 ,anul viitor la 60 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca sunt nascut in 15.04.1964 ,anul viitor la 60 de ani voi ...

Daca sunt nascut in 15.04.1964 ,anul viitor la 60 de ani voi avea 40 de ani de contributivitate ,conform art.56 din legea 360 pot cere pensie pentru limita de varsta .
Legea 360/2023 intra in vigoare de la 01.09.2024 ..la implinirea varstei de 60 este in vigoare actuala lege a pensiilor .

Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5. ... in speta, puteti iesi la pensie pentru limita de varsta , dar dupa 01.09.2024.
Multumesc frumos.
Imi cer scuze ca intervin. Daca am decizie de pensie anticipata partiala nepusa in plata si neanulata - inca mai lucrez - , si daca pot lucra pana la indeplinirea conditiilor prevazute de art. 56 din noua lege a pensiilor, pot solicita atunci pensie de limita de varsta sau nu? Deranjeza faptul ca am decizia de pensie anticipata partiala emisa? Multumesc.