Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am sustras din Carrefour produse in valoare de 948 lei ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am sustras din Carrefour produse in valoare de 948 lei .A fost ...

Am sustras din Carrefour produse in valoare de 948 lei .A fost chemata politia si apoi mi s-au luat amprentele.Nu am mai avut antecedente penale... e posibil sa primesc doar o amenda cand voi fi audiata? De asemenea ,as vrea sa stiu daca e corect din punct de vedere al legii ca m-au tinut 2 ore intr-o camera impreuna cu fetita mea de 3 ani si m-a perchezitionat corporal agentul de paza.Pe langa asta, m-au fotografiat impreuna cu fetita mea fara sa imi ceara acordul.Este corect asa ceva?
Poate va împăcati cu magazinul sa isi retragă plangerea. Nu pare ca e furt calificat.
În privința abuzului, dvs în primul rand, v-ati abuzat copilul luandu-l la furat. Daca erati în alta tara, v-ar fi luat copilul de către stat.
Părerea mea e ca ar trebui sa cugetări mai mult la faptele dvs decât la ale celorlalți.

gi-jane2, moderator
Loredana20234 a scris:

Am sustras din Carrefour produse in valoare de 948 lei .A fost chemata politia si apoi mi s-au luat amprentele.Nu am mai avut antecedente penale... e posibil sa primesc doar o amenda cand voi fi audiata? De asemenea ,as vrea sa stiu daca e corect din punct de vedere al legii ca m-au tinut 2 ore intr-o camera impreuna cu fetita mea de 3 ani si m-a perchezitionat corporal agentul de paza.....

1. Bunurile sau c/v lor au fost recuperate?

2. Furt : Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda

3. Amenda se aplică de organul de urmărire penală prin ordonanță, iar de judecătorul de drepturi și libertăți, de judecătorul de cameră preliminară și de instanța de judecată, prin încheiere.

4. Legea 333/2003
art. 46
În timpul serviciului, personalul de pază este obligat:
....
d) să oprească și să legitimeze persoanele despre care există date sau indicii că au săvârșit infracțiuni ori alte fapte ilicite în obiectivul păzit, pe cele care încalcă normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar în cazul infracțiunilor flagrante, să prindă și să prezinte poliției pe făptuitor, să oprească și să predea poliției bunurile ori valorile care fac obiectul infracțiunii sau al altor fapte ilicite, luând măsuri pentru conservarea ori paza lor, întocmind totodată un proces-verbal pentru luarea acestor măsuri. Procesul-verbal astfel întocmit constituie act de sesizare a organelor de urmărire penală;
e) să încunoștințeze de îndată șeful său ierarhic și conducerea unității beneficiare despre producerea oricărui eveniment în timpul executării serviciului și despre măsurile luate;
......
i) să sesizeze poliția în legătură cu orice faptă de natură a prejudicia patrimoniul unității și să-și dea concursul ori de câte ori este solicitat de către organele de urmărire penală sau de organele de poliție;
......
@Cornel Vasile
Bunurile au fost achitate imediat dupa ce m-au dus in camera de interpelare.De asemenea,am regretat fapta si am cooperat la ceea ce mi s-a cerut sa fac

@gi-jane2
Cum as putea sa ma impac cu magazinul sa isi retraga plangerea daca au depus totusi plangere chiar daca am platit valoarea produselor inainte de a veni politia? Au vrut sa faca plangere orice le-as fi spus
Manuela Rășină, administrator
Își pot retrage plangerea daca vor. Oricum, cooperati cu lucrătorul lucrării penale și poate nu ajungeti în instanță.