Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua in temeiul oug 115/2023 nu se vor mai acorda ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua in temeiul oug 115/2023 nu se vor mai acorda vouchere ...

buna ziua
in temiul oug 115,2023 nu se vor mai acorda vouchere de vacanta in sectorul public? legea 296/2023 prevedea ca doar cei care au venituri nete panain 8000 lei vor beneficia de ele. Nu imi este foarte clar...
multumesc!
Se pare ca, nu se mai acordă personalului din cadrul instituțiile și autoritățile publice bilete de valoare, cu excepția tichetelor de creșă.
Da, dar nu fac referire la OUG 8/2009 care reglementeaza acordarea acestora. Unii spun ca se vor da. Textul OUG ului este ambiguu la acest capitol, lucru care lasa loc la interpretari.

Cornel Vasile a scris:

Se pare ca, nu se mai acordă personalului din cadrul instituțiile și autoritățile publice bilete de valoare, cu excepția tichetelor de creșă.

Se aplica OUG 8/2009 ... textul OUG trenulet nu se aplica pentru voucherele de vacanta .. Până la data de 1 ianuarie 2027 prevederile Legii nr. 165/2018 nu se aplică voucherelor de vacanță.
Va multumesc pt lamuriri

Cornel Vasile a scris:

Se aplica OUG 8/2009 ... textul OUG trenulet nu se aplica pentru voucherele de vacanta .. Până la data de 1 ianuarie 2027 prevederile Legii nr. 165/2018 nu se aplică voucherelor de vacanță.