Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Citind legea 360/4.12.2023 ca perioada contributiva ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Citind legea 360/4.12.2023 ca perioada contributiva ,am inteles ...

Citind legea 360/4.12.2023 ca perioada contributiva ,am inteles ca se pune si somajul ,fiind nascut in 15.04.1964 , deci anul viitor in 15.04.2024, voi avea 41 ani contributivi, un an fiind somaj,Deci in 01.09.2024 voi putea iesi la pensie pentru limita de varsta,am calculat bine!
Aveti nevoie de 40 ani contributivi , deci DA . .
CHKa, utilizator
Veti avea 41 de ani de stagiu de cotizare ... De la 01.09.2024 : Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

Stagiul complet de cotizare contributiv este de 35 de ani.

stagiu complet de cotizare contributiv - perioada de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru a beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă sau, după caz, a pensiei anticipate.
Ok ,multumesc mult.