avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am achizitionat un loc de parcare la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am achizitionat un loc de parcare la subsolul blocului ...

Buna ziua!
Am achizitionat un loc de parcare la subsolul blocului pe care vreau sa il folosesc ca spatiu de depozitare. Am voie sa amplasez pe el o structura gen container? Doresc sa fac acolo un schelet metalic invelit cu tabla. Fara sa ma prind de structura de rezistenta a blocului.
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 20:48, 18 Decembrie 2023
Cu siguranta aveti clauze in a folosi si utilza spatiul de garaj...vedeti ce scrie in contract
Unde veti parca masina dvs. ?
Daca nu aveti masina, nu aveati drept la loc de parcare.
Nu cred, sa primiti acceptul celorlalti detinatori de locuri de parcare, ca sa folositi locul dvs. pentru altceva.
Nu e garaj, e un loc de parcare deschis la subsolul blocului

Pascal19 a scris:

Cu siguranta aveti clauze in a folosi si utilza spatiul de garaj...vedeti ce scrie in contract

Am alt loc de parcare unde imi parchez masina. Asta l.am luat otr biciclete si depozitare

POPA GHEORGHE a scris:

Unde veti parca masina dvs. ?
Daca nu aveti masina, nu aveati drept la loc de parcare.
Nu cred, sa primiti acceptul celorlalti detinatori de locuri de parcare, ca sa folositi locul dvs. pentru altceva.


Dvs doriți să schimbați destinația sațiului cu altă destinație decât cea de locuință reprezentat de locul de parcare aflat la subsolul blocului.
Potrivit art . 40 din legea nr. 196/2018,
(1) Schimbarea destinației locuințelor, precum și a spațiilor cu altă destinație decât aceea de locuință, prezente în proiectul inițial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv și cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării.

URSVLIU a scris:

Buna ziua!
Am achizitionat un loc de parcare la subsolul blocului pe care vreau sa il folosesc ca spatiu de depozitare. Am voie sa amplasez pe el o structura gen container? Doresc sa fac acolo un schelet metalic invelit cu tabla. Fara sa ma prind de structura de rezistenta a blocului.

Ultima modificare: Luni, 18 Decembrie 2023
robert1958, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare destinatie bun proprietate fortata Calyope Calyope Blocul in care locuiesc are doua intrari. Pozitia blocului e una centrala. In celelalte scari s-a facut o schimbare a destinatiei primului spatiu de intrare, ... (vezi toată discuția)
Bună seara! pentru deschiderea unui cabinet stomatologic la ... Drlauracristescu Drlauracristescu Bună seara! Pentru deschiderea unui cabinet stomatologic la parterul unui bloc, trebuie acordul tuturor vecinilor din acel bloc? Sau doar cei pe verticală, ... (vezi toată discuția)
Buna. daca ai un spatiu comercial la parterul blocului transformat ... Ralu100- Ralu100- Buna. Daca ai un spatiu comercial la parterul blocului transformat din apartament , pentru punct de lucru al firmei SRL iti trebuie din nou un acord de la ... (vezi toată discuția)