Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociaţii de proprietari / locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua,

Este permis ca pentru achizitionarea de materiale de curatenie adminstratorul(ca firma) sa emita o factura catre asociatia de locatari in care furnizor este firma administratorului care are ca specific administrare imobile. In plus factura nu are pretul cu amanuntul pentru fiecare produs ci doar pretul total.
Daca a cumparat produsele pe firma lui si le-a revandut nu este nicio problema...treaba lui. Asa s-o fi inteles cu presedintele. Daca doriti detaliat, pot fi cumparate de oricine din bloc si sa duca bonul pentru decontare.
Eu cred ca este conflict de interese.
Pe factura trebuie sa se regaseasca toate materialele achizitionate - fiecare cu pretul de achizitie.
Materialele nu pot fi cumparate de oriciene ci doar de catre administrator avand un referat aprobat de catre presedinte.
In fine, ne se face nimic "la mica intelegere cu presedintele. Existe un Com. executiv si un cenzor care au si ei un rol pe acolo ...
gigiz, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Doar ca din punctul meu de vedere o firma care are cod CAEN doar pentru administrare imobile nu poate vinde niciun fel de produs. Ar trebui sa aiba cod CAEN corespunzator unui comerciant.
Nu este obligatoriu sa scrie produsele cu amănuntul.
De exemplu la farmacie veterinara când cumperi scrie fitosanitare.
La altele magazine scrie doar ustensile când cumperi produse curățenie.
La altele produse de curățenie.
Faptul ca el a emis o factura către asociație e problema lui si a firmei lui mai ales acum ca intervine "e factura."
Asociatia o ia ca atare si daca președintelui sau unui membru din comitet sau cenzor nu ii convine prețul îl poate trimite sa cumpere de unde doriți METRO Kaufland ETC.
Nivea, de unde atatea trasnai scoateti?

1. Cum sa vinzi una si sa scrii alta in factura??? Se numeste fals in acte si se ajunge pana la delapidare !

2. Deschideti codul fiscal, la art.155, acolo sunt enumerate datele din factura.

Astfel, in acest caz concret:

1. Administratorul poate sa aiba activitate comerciala de vanzare -cumparare, doar daca are si codul CAEN activ , si anume 4690, spre exemplu.

2. Administratorul NU are voie sa indice in factura de vanzare pur si simplu produse curatenie -1 set sau 1 buc, sa indice un pret total, dar sa livreze o cutie intreaga de produse DIFERITE de curatenie. Plangere la ANAF, si vedem dupa aia cine are dreptate.

3. Produsele au fost achizitionate de catre administrator per bucata. Dar tot administratorul le factureaza mai departe la set. Aceasta se face DOAR atunci cand se vrea sa se ascunda valoarea reala a produselor, pretul facturat de catre administrator catre asociatie fiind umflat intentionat, poate chiar si triplu sau mai mult, la mica intelegere cu cei din administratie. Iar daca aceasta are loc, deja se intra si pe latura penala. Si sunt convins ca anume asa sa si procedat.

Nivea a scris:

Nu este obligatoriu sa scrie produsele cu amănuntul.
De exemplu la farmacie veterinara când cumperi scrie fitosanitare.
La altele magazine scrie doar ustensile când cumperi produse curățenie.
La altele produse de curățenie.
Faptul ca el a emis o factura către asociație e problema lui si a firmei lui mai ales acum ca intervine "e factura."
Asociatia o ia ca atare si daca președintelui sau unui membru din comitet sau cenzor nu ii convine prețul îl poate trimite sa cumpere de unde doriți METRO Kaufland ETC.