Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TAXA DE SUCCESIUNE - 1 SINGUR MOSTENITOR Buna ziua, Va ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TAXA DE SUCCESIUNE - 1 SINGUR MOSTENITOR Buna ziua, Va rog sa ...

TAXA DE SUCCESIUNE - 1 SINGUR MOSTENITOR
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie : in cat timp trebuie facuta taxa de succesiune, avand in vedere ca este 1 singur mostenitor.

Va multumesc!
În cât timp doriți dvs.
Doar ca dacă se împlinesc 2 ani de la deces, veți plăti în plus și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Taxa nu se face, fiind o taxa, se plătește. Mergeti la notar cât mai curând ca daca depășiți 2 ani de.la decesul parintelui/ părinților, platiti în plus % din valoarea mostenita.
Nu există nicio taxă pentru dezbaterea succesorală notarială!

Există:
- onorariul notarului
- un eventual tarif ANCPI pentru înscrierea în Cartea funciară a certificatului de moștenitor (dacă privește imobile).
- un eventual impozit (1%) care se plătește numai dacă au trecut mai mult de 2 ani de la deces, fără să fi fost finalizată dezbaterea succesorală.

Expresia asta ar trebui scoasă din uz!
romascanu, moderator