avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TAXA DE SUCCESIUNE - 1 SINGUR MOSTENITOR Buna ziua, Va ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TAXA DE SUCCESIUNE - 1 SINGUR MOSTENITOR Buna ziua, Va rog sa ...

TAXA DE SUCCESIUNE - 1 SINGUR MOSTENITOR
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie : in cat timp trebuie facuta taxa de succesiune, avand in vedere ca este 1 singur mostenitor.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:38, 21 Decembrie 2023
În cât timp doriți dvs.
Doar ca dacă se împlinesc 2 ani de la deces, veți plăti în plus și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Taxa nu se face, fiind o taxa, se plătește. Mergeti la notar cât mai curând ca daca depășiți 2 ani de.la decesul parintelui/ părinților, platiti în plus % din valoarea mostenita.
Nu există nicio taxă pentru dezbaterea succesorală notarială!

Există:
- onorariul notarului
- un eventual tarif ANCPI pentru înscrierea în Cartea funciară a certificatului de moștenitor (dacă privește imobile).
- un eventual impozit (1%) care se plătește numai dacă au trecut mai mult de 2 ani de la deces, fără să fi fost finalizată dezbaterea succesorală.

Expresia asta ar trebui scoasă din uz!
Ultima modificare: Joi, 21 Decembrie 2023
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe pt succesiune Maria1952 Maria1952 buna ziua, ma intereseaza sa stiu care sunt costurile (taxe notar, taxe pt imobil, sau ce alte taxe se mai percep), pt deschiderea unei succesiunie mentionez ... (vezi toată discuția)
Pana la 6 luni de la decesul unuia dintre soti , nu se platesc taxe de succesiune? Octavia Turbatu Octavia Turbatu Buna ziua, Am aflat despre situatia expusa in titlu, si as dori sa stiu daca este adevarata! Pe scurt, tatal meu a decedat in oct. 2009, iar mama ar trebui ... (vezi toată discuția)
taxe succesiune mitumaria2 mitumaria2 ce taxe trebuie sa patesc pentru a efectua taxa de succesiune la un an de la deces:)) (vezi toată discuția)