Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim

Am contractul de munca incheiat cu data de 18 martie 2006.Pe cartea de munca erau 3.500.000 si luam in mana 3.300.000.Acum suntem in octombrie si salariul meu a ramas acelasi.Am inteles ca pe cartea de munca am acum 3.700.000 de la 1 iunie.Cat ar trebui sa mi se plateasca si la cate zile de concediu de odihna am dreptul ?
Va multumesc pentru raspuns !
teoretic ar trebui sa iei in mana 298 lei. conform codului muncii ai dreptul la minim 21 zile de concediu de odihna.
Codul Muncii dispune ca perioada minica de concediu de odihna este 20 zile pe an. Mai exact, din martie pana in octombrie, ai dreptul la 11 zile de concediu de odihna.
concediul de odihan conform contractului clectiv de munca este de 21 zile lucratoare minim, daca ti-ai negociat mai mult este si mai bine iar salariul net din salariul de incadrare de 370 ron este de 298 ron net asta daca nu ai copii in intretinere.