Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este legal?

Lucrind in sistem bugetar in luna noiembrie si decembrie nu ne-au fost platite sarbatorile legale si repauzul saptaminal cu spor de100%, desi legea 330/2009 a intrat in vigoare deabia la 1.01.2010,motivul procentul retinut din salarii ar fi fost de 6,5% si nu de 15,5%pentru 3 zile de fara plata.Problema este ca nici nu ni sau calculat la brut acele ore si ne-au fost platite doar 144 desi noi am lucrat si178 intr-o luna pe linga zilelede C.F.P
O alta problema este legata de faptul ca ordonatorul nostru de credite are in subordine mai multe institutii iar procentul retinut pentru C.F.P.difera de la o instiutie la alta la noi fiind de21,7%.Este legal?Daca nu,exista si o alta cale pentru recuperarea banilor ,decit justitia?:-/
trebuie actionat in instanta pentru drepturi salariale..dar trebuie jonglat cu aceasta lege cadru 330, deoarece (parerea mea) aceasta lege incalca 2 coduri, cre sunt izvoare de drept ;i alte legi....acum depinde unde lucrati....dar actionati in judecata pentru drepturi salariale....atentie cu 330..succes..=D>