avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este legal?

Lucrind in sistem bugetar in luna noiembrie si decembrie nu ne-au fost platite sarbatorile legale si repauzul saptaminal cu spor de100%, desi legea 330/2009 a intrat in vigoare deabia la 1.01.2010,motivul procentul retinut din salarii ar fi fost de 6,5% si nu de 15,5%pentru 3 zile de fara plata.Problema este ca nici nu ni sau calculat la brut acele ore si ne-au fost platite doar 144 desi noi am lucrat si178 intr-o luna pe linga zilelede C.F.P
O alta problema este legata de faptul ca ordonatorul nostru de credite are in subordine mai multe institutii iar procentul retinut pentru C.F.P.difera de la o instiutie la alta la noi fiind de21,7%.Este legal?Daca nu,exista si o alta cale pentru recuperarea banilor ,decit justitia?:-/
Cel mai recent răspuns: GABRIELA BULAU , Avocat 23:55, 31 Ianuarie 2010
trebuie actionat in instanta pentru drepturi salariale..dar trebuie jonglat cu aceasta lege cadru 330, deoarece (parerea mea) aceasta lege incalca 2 coduri, cre sunt izvoare de drept ;i alte legi....acum depinde unde lucrati....dar actionati in judecata pentru drepturi salariale....atentie cu 330..succes..=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor de dispozitiv LIA VRANCEANU LIA VRANCEANU Buna ziua . Am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra in urmatoarea speta : in anul 2009 am castigat , in instanta , acordarea sporului de dispozitiv in ... (vezi toată discuția)
Dispozitie ilegala?? stelarman stelarman Iata cum arata primele doua articole dintr-o dispozitie a unui comitet director al unei unitati spitalicesti, dispozitie semnata de catre comitetul director ... (vezi toată discuția)
Diferenta zile fara plata si concediu fara plata ionu roman ionu roman Exista vreo diferenta intre zilele fara plata prevazute de legea privind rationalizarea cheltuielilor publice, 329/2009, si concediu fara plata din Codul ... (vezi toată discuția)