avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fotografierea domeniului privat este legal? Bună ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fotografierea domeniului privat este legal? Bună ziua. As vrea ...

Fotografierea domeniului privat este legal?

Bună ziua. As vrea sa știu dacă o persoana are dreptul sa facă poze la Curtea mea,proprietate privată, poze făcute din stradă ?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:30, 26 Decembrie 2023
O persoana fizica poate face poze cu proprietatea dvs. numai daca ii dati acceptul dupa ce aflati scopul fotografierii.
Mulțumesc. Știți cumva și un articol de lege? Google nu ma ajuta
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Nu o sa găsiți pe google ca nu exista interdicția.
Daca publica , puteti cere daune. Simplul fapt ca fotografiază, nu va aduce niciun prejudiciu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fotografiere/filmare pe proprietati private cu destinatie publica mihai_sr mihai_sr Buna ziua! As dori sa stiu care este legea care imi interzice sa fotografiez in incinta unui magazin, piata agroalimentara, parcare, etc, care sunt ... (vezi toată discuția)
Proprietate privata miseta miseta Buna ziua, In anul 1998 am cumparat la licitatie o casa. Acum ziaristii si actualul primar, infiarbantati de alegeri, publica in ziar tot felul de neadevaruri ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor asupra pozelor facute in club teny teny buna..vreau si eu sa stiu daca se pot posta pozele care sunt facute in club de catre membrii clubului fara sa te intrebe. pozele sunt postate pe un site in ... (vezi toată discuția)