Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Urmează să fac branșamentul electric la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Urmează să fac branșamentul electric la o casa. ...

Buna ziua,

Urmează să fac branșamentul electric la o casa. La dosar trebuie sa depun și acordul vecinilor. Branșamentul va fi unul aerian. Amplasarea stâlpilor se va face pe o cale de acces privată din care dețin și eu o cotă parte.
1. In cazul in care un vecin nu este de acord, exista și alte modalități legale de branșare? In instanta sau altfel?
2. Rețeaua va trece aerian și prin curtea unui alt vecin. Am nevoie de acord și de la acesta? In cazul unui refuz, ce as putea face?

Mulțumesc
Vecinii trebuiesc .despagubiti. Vorbiti cu ei, aflati ce pretentii au
Greu de crezut ca vecinul prin a carui curte doriti sa trageti - aerian - cablul va fi de acord cu asta ( pentru ca da , aveti nevoie de acordul lui ) . E - totusi - o proprietate privata , are dreptul de a dispune de ea ... Luati in calcul ca , sub acel cablu si inca un numar de metri in stanga si dreapta , nu se va putea construi nici macar un cotet de caine ... Iar in caz de avarie , va fi obligat sa permita acces in curtea lui celor care repara , iar daca nu va fi acasa , acestia vor intra fara acceptul lui . Valoarea proprietatii , intr-un asemenea caz , scade dramatic ...