Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua, Stiti cumva ce norma legala precizeaza ca ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua, Stiti cumva ce norma legala precizeaza ca pentru a ...

Buna ziua,

Stiti cumva ce norma legala precizeaza ca pentru a emite facturi este necesar un contract sau o comanda?

Va multumesc,
... factura fiscala este documentul contabil emis de persoane fizice autorizate, de intreprinderi mici si mijlocii si de marii contribuabili. In ea se regaseste lista cu produsele vandute sau cu serviciile prestate, iar emiterea se face pe baza unui contract incheiat in prealabil intre furnizor si client ...
[ link extern ] /

Vedeyi si art.319 si urm C.fisc.
Multumesc mult, dar nicaieri in paragrafele respective nu se vorbeste de contract sau comanda.. A fost o lege pentru intarirea disciplinei contractuale 469 /2002, dar e abrogata. Se pare ca acum este doar recomandat sa ai contract.
Intr-adevar nu este obligatorie, insa consider ca este necesar intocmirea si semnarea unui contract care sa stea la baza facturii .