Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare actiuni cesionate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare actiuni cesionate

Fiscalitate Impozitare actiuni cesionate
Actiunile sunt dobandite prin Asociatia salariatilor PAS, dupa lupte seculare, la o societate nelistata pe bursa. In contractul de cesionare sunt specificate numarul de actiuni cesionate, pretul nominal si pretul de vanzare al actiunilor. Aparent a fost o afacere buna !
Pretul real platit de mine, probat cu chitante, este dublu fata de pretul nominal trecut in contract.
Pot calcula si plati impozitul dupa costurile reale?
Nu puteți deduce din prețul incasat decât cheltuiala cu achizitia actiunilir și comisioanele platite la cumpărare și vanzare.
Nu știu in ce consta acea diferenta pentru care aveți documente doveditoare (chitante) și care scrieți ca v-a dublat aproape suma.
Achizitia actiunilor initiale de catre PAS a fost conditionata si de aport capital de lucru suplimentar, investitii platite de noi in rate de-a lungul a 5 ani concretizate in majorari succesive de capital si emitere de actiuni. Suma totala platita de mine cu chitante pentru plata actiuni, capital de lucru si investitii este aproape egala cu pretul de vanzare.
Majorarea de capital înseamnă că aveți mai multe acțiuni decât au fost alocate dumneavoastră la data constituirii PAS. Acțiunile aceasta noi le-ati obtinut contracost prin acele aporturi în numerar.
Nu ma incalzeste cu nimic ca am 7000 de actiuni fata de 1000, când valoarea lor nominală din contractul de cesiune initial este jumatate din ce-am platit eu. Am o notificare de la Asociatia salariatilor PAS in care precizeaza suma incasata de la mine. Poate o acceptă la Anaf ! Primiti vă rog urări de sănătate și gânduri bune în ajun de Crăciun, de la noi !