Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare urgent!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare urgent!

Buna seara!Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speță:
Pe data de 18.12.2023 am depus dosarul de pensionare pt limita de varsta cu reducere varstei standard de pensionare la casa de pensii iar pe 22.12.2023 am fost anuntat(verbal) ca s-a aprobat,iar decizia o voi primi prin posta,totodata aceasta fiind comunicata si angajatorului de catre casa de pensii.
Angajatorul plateste o.prima de iesire la pensie persoanelor care ies la pensie anul acesta (de la anul nu se mai plateste din cauza lipsei de fonduri).
Practic eu cand am.devenit.pensionar?La data depunerii dosarului la casa de pensii sau la data la care va inceta C.I.M-ul?Daca C.I.M-ul va inceta in ianuarie 2024 ma voi mai incadra la aceasta primă?CIM-ul cand inceteaza in aceste conditii?La data cand angajatorul ia la cunostinta decizia de pensionare sau la data cand opereaza in Revisal incetarea CIM?Se poate opera in Revisal incetarea CIM si ulterior luarii la cunostinta a deciziei?
In cazul in care CIM-ul va inceta in ianuarie 2024 voi mai primi marirea data de stat de 13.8% ?
Astept cu interes raspunsul dvs!
O.U.G 115/2023 Art. X. -
(1) În anul 2024, instituţiile şi autorităţile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, nu acordă ajutoarele sau, după caz, indemnizaţiile la ieşirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de muncă/serviciu ori la trecerea în rezervă. De cand veti fi pensionar ?Din 18/12/2023.
Daca vi s-a confirmat ca decizia va fi de admitere, atunci punerea in plata va incepe cu 18/12/2023 .Nu cu data incetarii CIM.In decizie se va mentiona:Plata drepturilor se va face incepand cu 18/12/2023.
O.U.G 115/2023 Art. X. - nu se aplica in sectorul privat ...

Data incetarii c.i.m. = data inregistrarii si transmiterii in REVISAL = data comunicarii deciziei de pensionare

Pensia pentru limită de vârstă se cuvine de la data îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege, se acordă şi se plăteşte de la data depunerii cererii de înscriere la pensie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc mult pt raspuns.Atunci inteleg ca,chiar daca c.i.m se va incheia in ianuarie 2024,tot voi beneficia atat de prima de pensionare(care nu se mai da incepand cu 2024) cat si de marirea cu 13,8%?

Cornel Vasile a scris:

O.U.G 115/2023 Art. X. - nu se aplica in sectorul privat ...

Data incetarii c.i.m. = data inregistrarii si transmiterii in REVISAL = data comunicarii deciziei de pensionare

Pensia pentru limită de vârstă se cuvine de la data îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege, se acordă şi se plăteşte de la data depunerii cererii de înscriere la pensie.

Veti beneficia de marirea pensiei cu 13,8%.
Si de prima de pensionare care nu se mai da din 2024?

Cornel Vasile a scris:

Veti beneficia de marirea pensiei cu 13,8%.