Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare pe cota indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare pe cota indiviza

Ce putem face daca cineva parcheaza pe locul nostru de parcare pe un drum de servitute din care avem cota indiviza 30% si pentru care am platit atat la achizitionarea imobilului, cat si impozit anual? Pe acest drum sunt mai multe case, iar cand ne-am mutat locurile de parcare erau deja trasate conform procentului din cota indiviza si de comun acord cu toti proprietarii. Mentionez ca problema principala nu sunt vecinii, ci vizitatorii lor care in mod normal nici nu ar avea voie sa intre pe acest drum de servitute fiind proprietate privata. Avem acte si tot ce este nevoie sa demonstram ca partea din fata casei ne revine noua. De asemenea, cum sa procedam daca anumiti indivizi devin violenti verbal atunci cand le este cerut sa paraseasca proprietatea privata (din nou, ei neavand cota indiviza pentru ca sunt doar musafiri ai vecinilor)?
"Ei ar trebui doar sa circule pe acest drum"
Și dumneavoastră la fel.
Că ați transformat drumul în parcare este altceva.
Ați cumparat o bucata din drum nu un loc de parcare.
Va înțeleg supărarea,nimeni nu vrea să parcheze la el în curte cum ar fi normal,toți vor să lase mașinile în drum.
mitabiciclista, utilizator