Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum acces privat, proprietate devalmasie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum acces privat, proprietate devalmasie

Buna ziua!
Suntem mai multi proprietari ai unui drum de acces (de servitute) cu latimea de 8 m, proprietatea fiind in devalmasie.
Poate vreunul dintre proprietari (mai ales daca are relatii la cadastru) sa-si stabileasca si sa foloseasca, cu acte legale, o bucata din acest drum pentru a-si parca masina?
Exista un carcotas care vrea sa faca asta (cu cadastru) si sa o parcheze in fata gardului meu. Ca nu-i ajunge gardul lui pentru cate masini are.
Devalmasia nu presupune imposibilitatea delimitarii vreunei bucati? Exista exceptii?
Multumesc!
sflorin_1316, utilizator
Mai clar, ca nu inteleg. Orice se poate face la cadastru se va face ccu acordul majoritatii proprietarilor. Dar, si daca nu face demersuri la cadastru, poate parca in fata gardului dv. atata timp cat majoritatea proprietarilor nu decid ca nu se poate.
Totusi, reveniti cu clarificari, ca nu prea inteleg.
cadastrul nu are nimic de-a face cu dreptul sau nedreptul parcării unei mașini pe un drum privat comun. Acesta este , cel puțin așa ați scris, în proprietatea tuturor proprietarilor riverani și există așa numita cotă ideală, deoarece acest drum trebuie și poate fi folosit de către toți proprietarii.Titularii acestui drept nu cunosc nici întinderea , nici cota parte în materialitatea ei. Desigur, ca peste tot, vecinul care parchează și în fața gardului d-voastră, dă dovadă de multă bădărănie. Ce puteți face- puneți în locul respectiv un opritor sau un ghiveci mare cu pământ , poate se dezvață.
Mai puteți face o convocare a tuturor proprietarilor și stabili de comun acord modul de folosire a drumului , fiecare dintre d-voastră având calitatea de subiect de sine stătător.
Buna ziua!
Faptul ca parcheaza in fata gardului meu e o problema de lipsa de bun simt, pentru ca loc are oricum. Dar nu asta era intrebarea.
Intrebarea este daca are vreo posibilitate sa o faca legal, cu delimitare a spatiului facuta la cadastru. Din cate inteleg, raspunsul e negativ, pentru ca sunt vreo 20 de proprietari de la care nu are niciun acord.
Exista exceptii sau spete care sa-i permita aceasta delimitare cu acte in regula?
Multumesc!
sflorin_1316, utilizator
Deja are actele in regula sa faca asta, va spunem. Nu e necesar nimic la cadastru si, daca drumul e acces auto si nimic nu interzice parcearea, atunci poate parca.
Partea de drum din fata gardului dv. nu va apartine, puteti parca la el sau la alt vecin. Cu acte in regula.
La întrebarea concretă pe care ați pus-o- nu poate să facă nimic legal, prin cadastru , deoarece are o cotă ideală, așa cum pe porțiunea din fața gardului lui se poate trece tot astfel și d-voastră aveți dreptul să parcați în fața gardului lui sau să treceți pe acolo.