Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am parcat in seara asta masina in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am parcat in seara asta masina in interiorul marcajelor ...

Buna ziua! Am parcat in seara asta masina in interiorul marcajelor de parcare(parcare cu plata in sectorul 1), ulterior primind amenda pentru blocarea caii de acces catre un garaj. Vazand marcajul de parcare si grabindu-ma putin am omis ca era un garaj si chiar imi pare rau daca l-am incurcat pe om, dar este in regula cum au fost trasate marcajele? Adica atata timp cat este semn de parcare cu plata si sunt niste marcaje, nu ar trebui sa mai stai sa te uiti daca blochezi cai de acces sau nu. Nu ar fi trebuit intrerupt, hashurat, ceva? Nu erau locurile de parcare acelea trasate cu albastru, ci era un spatiu continuu trasat langa bordura, cu multe panouri care te instiinteaza ca este parcare cu plata.
Puteti contesta amenda. Daca e loc de parcare, inseamna ca puteti parca.
Mergeti si revedeți locul.
Daca ati vazut bordura, inseamna ca ati vazut si unde era intrerupta, adica acolo unde era calea de acces spre garaj. Liniile trasate erau doar pentru locurile de parcare de linga bordura.
Prin urmare nu cred ca aveti vreo sansa in a contesta PV de contraventie.

hanzoGOD a scris:

Nu erau locurile de parcare acelea trasate cu albastru, ci era un spatiu continuu trasat langa bordura, cu multe panouri care te instiinteaza ca este parcare cu plata.

Locul rezervat pentru acces trebuia marcat cu X. Și am văzut borduri PUSE RECENT, coborâte, în dreptul unui gard de zid fără poartă. Se vede că acum zeci de ani poarta a fost zidită. Dar Dorel era obligat să respecte proiectul neactualizat, sau a păstrat configurația găsită. Marcajele au prioritate față de "relief".
eu am vazut ... la modernizarea unui drum, borduri puse si apoi scoase ca nu mai avea omul cum sa traverseze trotuarul ca sa intre in propria curte.
daca e o greseala de marcaj, puteti conbtesta cu succes, nu e treaba dvs sa va uitati in jur.
Unde ati vazut in codul rutier marcajele cu X ?

seduardg@yahoo.co.uk a scris:

Locul rezervat pentru acces trebuia marcat cu X. Și am văzut borduri PUSE RECENT, coborâte, în dreptul unui gard de zid fără poartă. Se vede că acum zeci de ani poarta a fost zidită. Dar Dorel era obligat să respecte proiectul neactualizat, sau a păstrat configurația găsită. Marcajele au prioritate față de "relief".