avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am parcat in seara asta masina in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am parcat in seara asta masina in interiorul marcajelor ...

Buna ziua! Am parcat in seara asta masina in interiorul marcajelor de parcare(parcare cu plata in sectorul 1), ulterior primind amenda pentru blocarea caii de acces catre un garaj. Vazand marcajul de parcare si grabindu-ma putin am omis ca era un garaj si chiar imi pare rau daca l-am incurcat pe om, dar este in regula cum au fost trasate marcajele? Adica atata timp cat este semn de parcare cu plata si sunt niste marcaje, nu ar trebui sa mai stai sa te uiti daca blochezi cai de acces sau nu. Nu ar fi trebuit intrerupt, hashurat, ceva? Nu erau locurile de parcare acelea trasate cu albastru, ci era un spatiu continuu trasat langa bordura, cu multe panouri care te instiinteaza ca este parcare cu plata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti contesta amenda. Daca e loc de parcare, inseamna ca puteti parca.
Mergeti si revedeți locul.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati vazut bordura, inseamna ca ati vazut si unde era intrerupta, adica acolo unde era calea de acces spre garaj. Liniile trasate erau doar pentru locurile de parcare de linga bordura.
Prin urmare nu cred ca aveti vreo sansa in a contesta PV de contraventie.

hanzoGOD a scris:

Nu erau locurile de parcare acelea trasate cu albastru, ci era un spatiu continuu trasat langa bordura, cu multe panouri care te instiinteaza ca este parcare cu plata.

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Locul rezervat pentru acces trebuia marcat cu X. Și am văzut borduri PUSE RECENT, coborâte, în dreptul unui gard de zid fără poartă. Se vede că acum zeci de ani poarta a fost zidită. Dar Dorel era obligat să respecte proiectul neactualizat, sau a păstrat configurația găsită. Marcajele au prioritate față de "relief".
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
eu am vazut ... la modernizarea unui drum, borduri puse si apoi scoase ca nu mai avea omul cum sa traverseze trotuarul ca sa intre in propria curte.
daca e o greseala de marcaj, puteti conbtesta cu succes, nu e treaba dvs sa va uitati in jur.
Unde ati vazut in codul rutier marcajele cu X ?

seduardg@yahoo.co.uk a scris:

Locul rezervat pentru acces trebuia marcat cu X. Și am văzut borduri PUSE RECENT, coborâte, în dreptul unui gard de zid fără poartă. Se vede că acum zeci de ani poarta a fost zidită. Dar Dorel era obligat să respecte proiectul neactualizat, sau a păstrat configurația găsită. Marcajele au prioritate față de "relief".

Alte discuții în legătură

Info legislatie cale de accces garaj smiler8 smiler8 Buna ziua, doresc sa aflu urmatoarele informatii: Detin un garaj cu CF, act de proprietare intr-o zona cu mai multe garaje, Garajul fiind pozitionat ... (vezi toată discuția)
Utilizarea spaþiului public mariusmarian68 mariusmarian68 Bună ziua! Am un garaj, cumpărat în urmă cu câţiva ani. Din garaj sunt doi metri până la stradă. Deseori, câte o persoană îşi lasă maşina ... (vezi toată discuția)
Interzisa oprirea in fata garajului ? Pilu Pilu Buna ziua, mi-e putin jena sa intreb dar n-am ce face. Am un garaj si se intampla uneori sa-mi blocheze iesirea sau intrarea. Stiu ca e interzis de lege asa ... (vezi toată discuția)