Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Utilizarea spaþiului public
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Utilizarea spaþiului public

Bună ziua!
Am un garaj, cumpărat în urmă cu câţiva ani. Din garaj sunt doi metri până la stradă. Deseori, câte o persoană îşi lasă maşina parcată pe stradă, în dreptul garajului, împiedicându-mi accesul cu maşina la/de la stradă. Există posibilitatea legală de a face să nu se mai întâmple astfel de situaţii?
Verificati posibilitatea marcarii corespunzatoare a spatiului,astfel incat sa atentionati necesitatea mentinerii neocupate a zonei,pentru a permite accesul la garaj
Daca portiunea de drum respectiva se afla sub influienta indicatorului stationarea interzisa, sunati la 112 si va veni politia rutiera cu platforma.
Vedeti si Regulamentul de aplicare a Codului rutier, care prevede:

Art. 143. - Se interzice staţionarea voluntară a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;
b) în zona de acţiune a indicatorului cu semnificaţia "Staţionarea interzisă" şi a marcajului cu semnificaţia de interzicere a staţionării;
c) pe drumurile publice cu o lăţime mai mică de 6 m;
d) în dreptul căilor de acces care deservesc proprietăţile alăturate drumurilor publice;
e) în pante şi în rampe;
f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificaţia "Staţionare alternantă", în altă zi sau perioadă decât cea permisă, ori indicatorul cu semnificaţia "Zona de staţionare cu durată limitată" peste durata stabilită.

Marcel Mihalache, Avocat
Vă mulţumesc pentru informaţii!
Drumul în cauză are o lăţime mai mică de 6 metri; este un argument îndeajuns de plauzibil.
Mulţumesc încă odată.
Marcare corespunzătoare înseamnă şi "Atenţie! Garaj! Vă rog nu staţionaţi!"?
Ar fi îndeajuns?
mariusmarian68, utilizator