Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Parcare/Drept libera circulatie
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Parcare/Drept libera circulatie

Buna ziua,
Q1: Ce se poate intampla dpdv legal daca parchez masina pe strada (domeniu public) in fata unui garaj asimilat unei locuinte (cei care si-au construit case cu garaj isi imagineaza ca si-au cumparat si o bucata de strada ...)
Q2: Ce optiuni am daca masina imi este blocata intentionat prin parcarea unei masini in fata si una in spate la distanta atat de mica incat nu mai exista posibilitatea fizica de a efectua manevra de plecare de pe loc (ingradirea in mod intentionat a dreptului de libera circulatie pe drumurile publice).
Cu respect,
Cristian P.
sunati la politia locala, cei care v-au blocat primesc amenda si primiti si dvs ca ati blocat accesul in garaj.
Dvs puteti parca pe domeniul public unde va e permis si unde nu incurcati intreri/ iesiri din ale locuri- garaje, stradute.. etc
gi-jane2, moderator
Multumesc pentru implicare în discuție.
Puteti sa-mi spuneti care sunt articolele de lege sau hotărâri locale care reglementează speța cu garajul?
(nu inteleg de cand are garajul un statut special? A avea sau nu garaj e doar o optiune individuală, iti faci sau nu. De cand pune stăpânire garajul si pe drumul public?)
Nu imi dau seama, intrebati serios ? Nu credeti ca daca tot si-a facut/ cumparat garaj, trebuie sa poata sa il si foloseasca ?
Art. 143 Regulament aplicare OUG 195/2002 Reguli pentru circulaţia vehiculelor Reguli de circulaţie
Reguli pentru circulaţia vehiculelor
Art. 143
Se interzice staţionarea voluntară a vehiculelor:

a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;

b) în zona de acţiune a indicatorului cu semnificaţia Staţionarea interzisă şi a marcajului cu semnificaţia de interzicere a staţionării;

c) pe drumurile publice cu o lăţime mai mică de 6 m;

d) în dreptul căilor de acces care deservesc proprietăţile alăturate drumurilor publice;

e) în pante şi în rampe;

f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificaţia Staţionare alternantă, în altă zi sau perioadă decât cea permisă, ori indicatorul cu semnificaţia Zona de staţionare cu durată limitată peste durata stabilită.

[ link extern ] /