Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... O microintreprindere a trecut de la 01.01.2023 la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

O microintreprindere a trecut de la 01.01.2023 la impozit micro

Buna ziua , o microintreprindere trece de la 01.01.2023 la impozit pe profit deoarece nu indeplineste conditia de a avea un angajat . De la 01.01.2024 poate reveni la varianta de microintreprindere daca are angajat? Multumesc
george-neagu, moderator
Poate va ajuta asta:
art.48 Codul fiscal
2) Persoanele juridice române, cu excepţia celor de la art. 47 alin. (2), pot opta să aplice impozitul reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor celui în care îndeplinesc condiţiile de microîntreprindere prevăzute la art. 47 alin. (1) şi dacă nu au mai fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor ulterior datei de 1 ianuarie 2023, potrivit prevederilor prezentului titlu.
Va multumesc frumos