Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Beneficiar al drepturilor, conform OG 105/1999 cu ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Beneficiar al drepturilor, conform OG 105/1999 cu modificari

Beneficiar al drepturilor, conform OG 105/1999, cu modificarile si completarile ulterioare si H.G. 127/2002 Normele de aplicare a OG 105/1999, pentru un copil ( care se incadreaza la art.3^1 alin.(3) din OG 105) al cărui tată ,decedat, se afla in situatia prevazuta la art.1 alin (1) lit.c din aceeasi OG.
Calitatea mentionata mai sus a fost recunoscuta formal de Comisia pentru aplicarea OG 105/1999, cu acordarea dreptului la jumatate din valoarea indemnizatiei cuvenite tatalui decedat.
Nelamurirea mea si solicitarea ajutorului dumneavoastra priveste celelalte drepturi de care se bucura tatal decedat.
Mai exact de care dintre acestea , potrivit legii poate beneficia si urmasul acestuia (reduceri sau scutiri de plata la anumite utilitati, scutire de impozit pe cladiri etc) si in ce conditii -- evntual articole de lege care reglementeaza situatia.
Mi-ar fi utile informatiile furnizate de specialisti dar si de oricare altcineva aflat in situatie similara.
Multumesc anticipat pentru timpul acordat si pentru comentariile dumneavoastra!
george-neagu, moderator
Decretul-Lege 118 din 30 martie 1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri
[ link extern ]

art.5 , art. 8 etc.
Mulțumesc pentru răspuns!
M-ar fi interesat de care dintre drepturile titularului (decedat) poate beneficia copilul său. Nu am găsit în legislatia studiată ( eu, oricum nefiind familiar cu domeniul) referiri la situația în discuție.