Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Rectificare DU din sistem real în normă de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Rectificare DU din sistem real în normă de venit

Bună ziua!

Până în ce dată se poate face rectificarea in DU de la sistem real la norma de venit?

La estimarea venitului pentru anul 2023, am scris “sistem real”, însă mă încadrez cu codul CAEN la “norma de venit”. Se poate face rectificare în DU până în 31 dec 2023 să modific forma de impozitare?

Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Nu se poate. Am avut si eu o situatie asemanatoare si am intrebat in scris la ANAF daca pot sa rectific pana la sfarsitul anului. Mi s-a raspuns ca odata bifata optiunea "real" trebuie sa raman minim 2 ani pe sistem real. O greseala scumpa...