Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Sper sa ma puteți ajuta cu un răspuns. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Sper sa ma puteți ajuta cu un răspuns. Socrul meu ...

Bună ziua!

Sper sa ma puteți ajuta cu un răspuns.
Socrul meu a avut o sora care a decedat,și aceasta are un teren mostenire de familie pe care l.a primit cand era căsătorită.Mentionez ca fata decedatei nu mai este nici ea printre noi.Doar sotul a supraviețuit.As vrea sa știu cum se împarte acel teren între sotul supravietuitor și fratele decedatei? Sper ca a-ți înțeles ce am scris.
Mulțumesc!
Pe jumătate. Sotul mosteneste în concurs cu fratele 1/2 din mostenire.
gi-jane2, moderator
Fiica decedatei când a murit? Înainte sau după mama ei?
Înainte de mama ei

raluk0207 a scris:

Fiica decedatei când a murit? Înainte sau după mama ei?

Ok. Atunci vor moșteni soțul și fratele decedatei în părți egale de 1/2.
Dacă unul dintre ei este dispus sa renunțe, va moșteni doar celalalt.