avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Sper sa ma puteți ajuta cu un răspuns. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Sper sa ma puteți ajuta cu un răspuns. Socrul meu ...

Bună ziua!

Sper sa ma puteți ajuta cu un răspuns.
Socrul meu a avut o sora care a decedat,și aceasta are un teren mostenire de familie pe care l.a primit cand era căsătorită.Mentionez ca fata decedatei nu mai este nici ea printre noi.Doar sotul a supraviețuit.As vrea sa știu cum se împarte acel teren între sotul supravietuitor și fratele decedatei? Sper ca a-ți înțeles ce am scris.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:29, 2 Ianuarie 2024
Pe jumătate. Sotul mosteneste în concurs cu fratele 1/2 din mostenire.
Ultima modificare: Marți, 2 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator
Fiica decedatei când a murit? Înainte sau după mama ei?
Înainte de mama ei

raluk0207 a scris:

Fiica decedatei când a murit? Înainte sau după mama ei?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok. Atunci vor moșteni soțul și fratele decedatei în părți egale de 1/2.
Dacă unul dintre ei este dispus sa renunțe, va moșteni doar celalalt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare succesiune dovleacmihaela dovleacmihaela buna ziua . daca in urma decedatului au ramas ca mostenitori sotia supravietuitoare si o sora infiata doar de tatal decedatului (mama decedatului fiind ... (vezi toată discuția)
Mostenire verginica73 verginica73 in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii ... (vezi toată discuția)
Sora mamei, fără descendenți, a murit cu o săptămână înaintea soțului ei, care are două fete. cum se împarte moștenirea mătușii mele? kalamatianos28 kalamatianos28 Buns ziua, Matusa mea a avut un apartament cumparat inainte de casatorie.S-a casatorit,iar sotul are 2 fete din alta casatorie.Din pacate matusa a murit,iar ... (vezi toată discuția)