avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sora mamei, fără descendenți, a murit cu o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sora mamei, fără descendenți, a murit cu o săptămână înaintea soțului ei, care are două fete. Cum se împarte moștenirea mătușii mele?

Buns ziua,
Matusa mea a avut un apartament cumparat inainte de casatorie.S-a casatorit,iar sotul are 2 fete din alta casatorie.Din pacate matusa a murit,iar la o saptamana a murit si sotul.Singura ruda ramasa este mama mea care a fost sora cu decedata.
Intrebarea este :
Fiicele vitrege intra la succesiunea apartamentului (apartamentul a fost cumparat inainte de casatoria lor care a fost de 6 ani iar sotul decedat nu a cumparat nimic in apartament, nu este niciun bun pe numele sau) cu cote egale cu mama mea?
Ce se intampla cu bunurile din apartament?Tot ce este acolo le-a cumparat matusa mea
Ultima modificare: Vineri, 8 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 10:26, 9 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
din pacate, fetele mostenesc ce ar fi mostenit tatal lor daca era in viata, mostenirea nu are legatura cu contributia. Sotul matusii ar fi mostenit-o pe sotia sa chiar daca nu a contribuit cu nimic.
Mama dvs va imparti pe jumatate cu fetele, o jumatate ia mama, o jumatate impart fetele.
Daca sotul deceda primul, mama dvs ar fi mostenit singura apartamentul.
Da, intra.
Pe mătușa o moștenește soțul 1/2 si mama dvs 1/2.
Mai departe, jumătatea sotului este moștenită de fiicele acestuia.
Sunt două succesiuni în speță.

Prima este moștenirea mătușii.
Masa succesoară se compune din apartamentul mătușii (și altceva, dacă o mai fi avut)
Moștenitori:
- soțul supraviețuitor - cu o cotă de 1/2 din masa succesorală
- sora defunctei (mama dvs) - cu o cotă de 1/2 din masa succesoarală.

A doua moștenire este cea a soțului mătușii.
Masa succesorală se compune din 1/2 ap (adică partea transmisă lui prin succesiune de la soția sa).
Moștenitoare sunt cele două fiice ale defunctului.

In final, ap. va fi deținut astfel:
1/2 (2/4) mama dvs. + 1/4 fiica defunctului + 1/4 fiica defunctului

Mda. Deși i se zice știința dreptului, iar moștenirile sunt în bună parte operații cu fracții (matematică), parcă îți vine câteodată să zici că hazardul are regizori buni când vrea el să facă lucrurile... altfel.

Dacă ar fi murit soțul mătușii înaintea acesteia, atunci mama dvs. ar fi fost astăzi unicul proprietar al ap.

Situația din speță ilustrează rațiunea pentru care sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moșteniri nedeschise încă ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moștenirii.


Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Noiembrie 2019
romascanu, moderator
Doamnă Romaşcanu, nu spuneţi nimic despre bunurile din casă, de care forumista întreabă, cumpărate în exclusivitate de către defunctă. Din câte ştiu eu, acestea aparţin în integralitate soţului supravieţuitor, în cazul acesta, în final, fiicelor. Dar aştept să confirmaţi dvs.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Noiembrie 2019
hotumattua, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
A! Da. (Cred că la ora 6 nu băusem toată cafeaua, fiindcă abia acum am văzut și această întrebare)

Se aplică art. 974 NCC
Când nu vine în concurs cu descendenții defunctului, soțul supraviețuitor moștenește, pe lângă cota stabilită potrivit art. 972, mobilierul și obiectele de uz casnic care au fost afectate folosinței comune a soților.

Am subliniat „afectate” ...
E mult de discutat.
Mașina de spălat intră în această categorie, dar biroul profesional, de exemplu, nu intră.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Noiembrie 2019
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. nu a avut copii ... Lylyca Lylyca Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. Nu a avut copii iar sotia lui a decedat in 2020. In aceasta situatie cine mosteneste bunurile dobandite de ... (vezi toată discuția)
Speta succesiune User4567 User4567 Buna ziua! Avem urmatoarea speta: Sotul matusii mele este decedat din 2010. Parintii acestuia sunt decedati, el mai avand un singur frate care la randul sau ... (vezi toată discuția)
Mostenire alanda alanda Va rog sa ma ajutati cu o intrebare. Bunicii mei au detinut un teren. Acestia au decedat si au ramas ca mostenitori mama si matusa mea. Ulterior a murit si ... (vezi toată discuția)