Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Art. 841 nou introdus in codul fiscal, alin.1
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Art. 841 nou introdus in codul fiscal, alin.1

Buna ziua,
conf ART. 841 nou introdus in codul fiscal, la alin.1 se prevede :
(1) În cazul veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, altele decât cele din arendarea bunurilor agricole şi din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuinţe proprietate personală, plătite de persoane juridice sau alte entităţi care au obligaţia de a conduce evidenţă contabilă, venitul brut reprezintă totalitatea sumelor în bani şi/sau echivalentul în lei al veniturilor în natură stabilite potrivit contractului încheiat între părţi.
Conform contractului de chirie, utilitatile sunt pe numele proprietarului, acesta le achita catre furnizorii de utilitati, urmand sa recupereze sumele respective de la societate(chirias) in baza prezentarii dovezii de plata si a facturilor primite de la furnizorii utilitarilor.
In acest caz, valoarea acestora trebuie cumulata cu cea a chiriei si rezultatul este venitul brut impozabil ?
Daca contractele de utilitati se preiau pe numele chiriasului si acesta le achita direct furnizorilor de utilitati , se includ in venitul brut impozabil ?
Daca achit in ianuarie 2024 chiria pentru decembrie 2023, trebuie retinut impozit ?
george-neagu, moderator
nu . ( impozitul la chirie pe dec 2023 va intra in Declaratia unica pt 2023 ) .