avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua,
As dori sa va intreb ceva in legatura cu perioada de vechime pentru iesire la pensie.
Tatal meu face in 20 iulie 57 de ani si are vechime efectiva 37.7 ani la care se mai adauga inca 7 ani pt. ca a lucrat in grupa a 2-a. Deci in total are 44.7. Nu mai are de vreo 6 luni loc de munca si nici nu mai gaseste.
Poate sa iasa la pensie?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:10, 1 Februarie 2010
Pensie pentru limita de varsta 64 ani (un an reducere pentru grupa de munca), pensie anticipata partial la 60 de ani.
roxananaum a scris:
Tatal meu face in 20 iulie 57 de ani si are vechime efectiva 37.7 ani la care se mai adauga inca 7 ani pt. ca a lucrat in grupa a 2-a.

Tatal dvs. a lucrat efectiv 7 ani in grupa II de munca sau acesta este stagiul adaugat?
Daca este stagiul adaugat, cat a lucrat efectiv tatal dvs. in grupa II de munca?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei ii carmen paroiu carmen paroiu Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta in calcularea varstei pentru pensionare limita varsta cu reducerea varstei standard datorata grupei II si data la ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ContSters42179 ContSters42179 Pe \"Legislatia muncii.ro\" a aparut editorialul din care redau un citat : La implinirea varstei standard de pensionare [b]sau, dupa caz, la implinirea ... (vezi toată discuția)
Data pensionare adriana.tudor adriana.tudor Tatal meu implineste 57 de ani in luna aceasta.Are 39 de ani vechime totala in munca din care 7 ani grupa I si 23 ani grupa II.Cand poate iesi la pensie? Va ... (vezi toată discuția)