Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua,
As dori sa va intreb ceva in legatura cu perioada de vechime pentru iesire la pensie.
Tatal meu face in 20 iulie 57 de ani si are vechime efectiva 37.7 ani la care se mai adauga inca 7 ani pt. ca a lucrat in grupa a 2-a. Deci in total are 44.7. Nu mai are de vreo 6 luni loc de munca si nici nu mai gaseste.
Poate sa iasa la pensie?
Va multumesc.
Pensie pentru limita de varsta 64 ani (un an reducere pentru grupa de munca), pensie anticipata partial la 60 de ani.
roxananaum a scris:
Tatal meu face in 20 iulie 57 de ani si are vechime efectiva 37.7 ani la care se mai adauga inca 7 ani pt. ca a lucrat in grupa a 2-a.

Tatal dvs. a lucrat efectiv 7 ani in grupa II de munca sau acesta este stagiul adaugat?
Daca este stagiul adaugat, cat a lucrat efectiv tatal dvs. in grupa II de munca?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea