Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... recurs plangere contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

recurs plangere contraventionala

Recursul impotriva sentintei ce are ca obiect plangere contraventionala se depune la tribunal, sectia contencios administrativ si nu la instanta a carei sentinta se ataca. E adevarat?
Se depune la sectia civila a tribunalului competent teritorial
Conform prevederilor art. 299 alin.(2) C.proc. civ. "recursul se solutioneaza de instanta imediat superioara....", in acest caz Tribunalul judetean Ialomita (mun. Slobozia).
Pentru introducerea cererii de recurs este suficient sa o trimiteti prin posta cu confirmare de primire pe adresa Judecatoriei (se depune la instanta a carei hotarare se ataca!).
In cerere va trebui sa mentionati (art.302 indice 1 C.p.c.):
1. numele, domiciliul sau resedinta;
2. indicarea hotararii care se ataca;
3.motivele de nelegalitate pe care se intemeiaza recursul si dezvoltarea acestora; 4. semnatura;
Succes!