Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lucrez la un magazin care se va inchide
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lucrez la un magazin care se va inchide

Lucrez la o companie cu mai multe magazine si unul dintre aceste magazine v-a fi inchis . Ce drepturi am ca angajat al acestei firme in momentul in care magazinul in care lucrez se inchide ? Firma ar trebui sa ma bage in somaj ?
ana-cer, moderator
Firma va poate concedia, urmand a primi indemnizatia de somaj, daca indepliniti conditiile legale ( vechime in munca...), va poate transfera la alt magazin sau inceta contractul amiabil, ambele cu acordul dvs.
Ionut.ion, utilizator
Ar trebui mai intai sa ne spuneti in baza a ce articol vi se va inchide c.i.m. ... societatea nu poate muta un salariat de la un magazin la altul decat in anumite conditii .

Somajul se acorda in anumite situatii . Detalii :
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din pacate in acest moment nu am nici o informatie despre cum se va inchide contractul de munca si ce articol va fi invocat . Intrebarea mea era daca beneficiez de ajutor de somaj avand in vedere ca magazinul se va inchide .As dori sa stiu ce drepturi am ca angajat ? Va multumesc!
Atat timp cat nu stim cu ce articol vi se va inchide c.i.m. , este greu de dat un raspuns excat.

Mai sus am postat un link . Verificati conditiile de acordare a somajului si veti sti aproximativ daca veti beneficia sau nu de somaj.
Bună ziua ! Firma dorește sa ne închidă contractul de munca cu articolul 52 litera b .